WOOBIE DOOBIE

Zespół powstał latem 1992. W jego pierwotnym składzie znaleźli się Wojtek Olszak (instrumenty klawiszowe), Karim Martusewicz (gitara basowa) i Michał Dąbrówka (perkusja). Jesienią tego samego roku dołączyli do nich Mariusz “Fazi” Mielczarek (saksofon) i Michał Grymuza (gitara). Pierwszy koncert grupy odbył się 6 listopada 1992 r. w Jazz Clubie 77 w Warszawie.

Na początku 1994 roku do zespołu dołączył Wojtek Pilichowski (gitara basowa), a kilka miesięcy później muzycy rozpoczęli stałą współpracę z Edytą Górniak, występując z nią m.in. na festiwalach w Opolu i Sopocie.

W roku 1995 ukazały się dwie znaczące płyty w historii grupy: debiutancki krążek Woobie Doobie zatytułowany The Album oraz nagrany z zespołem multiplatynowy Dotyk Edyty Górniak, którego produkcją zajęli się Wojtek Olszak i realizator Rafał Paczkowski. Zespół ponownie wyruszył w trasę koncertową z wokalistką, która wraz z nimi wystąpiła m.in. jako jedna z gwiazd festiwalu Sopot 1995.

Woobie Doobie (już bez Edyty) zagrali w tamtym okresie także na dwóch międzynarodowych festiwalach jazzowych: Getxo Jazz Festival w Hiszpanii oraz Jazz in Marciac we Francji (obok tak znanych wykonawców, jak Chick Corea, Wynton Marsalis czy Ray Charles). Od tamtej pory członkowie grupy stali się jednymi z najbardziej „rozchwytywanych” muzyków sesyjnych w Polsce. Do dziś wzieli udział w nagraniach kilkuset płyt i wciąż koncertują z największymi gwiazdami polskiej sceny.

W roku 1997 podczas koncertu na festiwalu Yamaha Days w Warszawie do zespołu dołączył Marcin Nowakowski (saksofon). W tym samym czasie rozpoczęła się też stała współpraca Woobie Doobie z Natalią Kukulską (nagranie płyt Puls i Autoportret oraz trasy koncertowe – występy m.in. na festiwalach Opole 1998 i 1999).

Na początku 2000 roku grupa podpisała kontrakt z firmą Universal Music i rozpoczęła pracę nad drugim albumem, który ukazał się 17 września 2001. Krążek Bootla został nominowany do nagrody Fryderyk w kategorii Jazzowa Płyta Roku.

W latach 2002-2012 członkowie grupy skupili się na pracy studyjnej i koncertowej. Jako muzycy sesyjni, producenci czy kompozytorzy przyczynili się do powstania wielu płyt innych artystów. Wojtek Pilichowski i Marcin Nowakowski nagrali także swoje autorskie albumy.

Zespół zebrał się ponownie w swoim pierwotnym składzie na początku 2012 roku. Szybko zapadła decyzja o nagraniu kolejnej płyty. Sesje nagraniowe rozpoczęły się w kwietniu 2012 i ze sporymi przerwami trwały do września 2013, a ich efektów można posłuchać na aktualnym – trzecim albumie Woobie Doobie zatytułowanym Dawne Tańce i Melodie (2014).

Aktualny skład Woobie Doobie (od lewej):
Michał Grymuza – gitara
Mariusz “Fazi” Mielczarek – saksofon
Michał Dąbrówka – perkusja
Wojtek Olszak – instrumenty klawiszowe
Wojtek Pilichowski – gitara basowa